Klientská zóna

Desatero základních otázek

Odpovědné úvěrování od CFIG Credit

Než si půjčíte...


Úvěr je obvykle záležitost na několik měsíců až let. Proto je dobré zvážit, jak moc splátky zasáhnou Váš současný rozpočet. Pokud máte v tomto jasno a víte, že si půjčku můžete dovolit, je ještě pár kroků, které stojí za projití.

Stojí mi to za to?

Položte si otázku, zda věc, kterou chcete nebo situace, která nastala, lze opravdu řešit pouze půjčkou. Situace, jako jsou půjčky na dovolenou či na Vánoce, jsou rozšířenými příklady neuváženého zadlužení. Pokud jsou však finance životně důležité, zkuste jako první požádat o pomoc rodinu a až jako poslední možnost žádat o úvěr.

Budu mít na pravidelné splácení?

Pokud si žádáte o půjčku, měli byste si být jistí, že máte dostatečné finance na pravidelné splácení daného úvěru, jinak je půjčka velmi riziková.

Mám dostatečnou finanční rezervu?

Pokud máte jistotu, že máte dostatečné finance na splácení, musíte si být také jistí, že máte dostatečnou finanční rezervu, která bude využita pro splácení závazků pří výpadku pravidelného příjmu.

Jak nenaletět podvodníkům?

Pečlivě vybírejte, od koho si chcete půjčit. Jako základní bod, na který byste se měli zaměřit je licence ČNB k poskytování úvěrů. Touto licencí subjekt prezentuje, že je pod dohledem České národní banky, a že se nejedná o podvodníka. Sledujte, zda Vámi vybraný subjekt je členem profesních sdružení nebo asociací, čímž subjekt upozorňuje na svou profesionalitu.

Mohu najít výhodnější nabídku?

Licence od ČNB však nepoukazuje na výhodnost Vašeho úvěru. Měli byste tudíž srovnávat nabídky od více subjektů a zaměřovat se nejen na výši úrokové sazby, ale především na hodnotu RPSN.

Musím se zdržovat čtením smlouvy?

Pečlivě čtěte smluvní podmínky, kde mohou být schované různé skryté poplatky a háčky, které Vás později akorát nemile překvapí. Je lepší odhalit tyto smluvní parametry ještě před podpisem smlouvy.

Co když jsou ve smlouvě informace, kterým nerozumím?

Pokud ve smluvní dokumentaci nebudete rozumět terminologii či jiným číselným hodnotám, nebojte se svého poskytovatele zeptat na upřesnění či vysvětlení.

Co když mi nechtějí půjčit?

Pokud nebudete mít nárok na úvěr, nikdy k jeho získání nezatajujte nebo nefalšujte své osobní informace. Profesionální poskytovatel se nedá tak lehce oklamat. Tyto techniky Vás akorát dříve nebo později dostanou do nepříjemné finanční situace. Naopak se vyplatí dodat osobní informace kompletní a co nejdříve.

Co když mám problém se splácením?

Pokud jste se dostali do situace, kdy nebudete moci pravidelně splácet půjčku, řešte tento problém okamžitě, v nejlepším případě s předstihem se svým poskytovatelem, který Vám nabídne řešení.

Potřebuji finance na splácení, měl bych si půjčit?

Nejhorší způsob řešení neschopnosti splácet své závazky je další půjčka. Tento jednoduchý avšak velmi nebezpečný způsob řešení finančních problémů Vás dříve či později dostihne a ocitnete se v tzv. dluhové spirále, kdy si na své závazky budete půjčovat neustále až do doby, kdy nebudete schopni splácet ani jeden závazek. V žádném případě si na splácení nepůjčujte, ale řešte neschopnost splácet okamžitě se svým poskytovatelem.